Dezynfekcja i sterylizacja.

Co należy wiedzieć o dezynfekcji a co o sterylizacji? Czym się różni dezynfekcja od sterylizacji?

Może to banalne pytania, może dla niektórych śmieszne, jednak nie dla wszystkich. Osoby mające kontakt z branżą beauty wiedzą i znają różnice.

Przybliżymy te dwa zagadnienia. Wyjaśnimy jak ważna jest sterylizacja.

W obecnych czasach dbamy o wygląd, zdrowo się odżywiamy, patrzymy na to co jemy i pijemy. A czy zwracacie uwagę na sterylność narzędzi przy robieniu manicure, pedicure, zabiegach kosmetycznych w salonach, gabinetach, punktach gdzie są świadczone w/w usługi?

Pokażemy na co zwracać uwagę!

 

dezynfekcja i sterylizacja beauty

 

Co to jest dezynfekcja?


Dezynfekcja to nic innego jak usuwanie bakterii, grzybów, czy wirusów, w tym HBV,HIV, BVDV, BCV za pomocą płynów dezynfekujących lub jednorazowych chusteczek nasączonych płynem dezynfekującym.
Dezynfekcja może być powierzchowna, kąpielowa i ultradźwiękowa.

Dezynfekcja powierzchowna.

Dezynfekcja powierzchowna to nic innego jak zmywanie, wycieranie, odświeżanie powierzchni płaskich, mebli, foteli kosmetycznych, biurek, stolików, krzeseł, podłogi. Do tego służą specjalne płyny przeznaczone do dezynfekcji, chusteczki nasączone płynem dezynfekującym lub koncentraty, które rozcieńcza się z wodą w odpowiedniej proporcji.

Dezynfekcja kąpielowa i ultradźwiękowa.

Dezynfekcja kąpielowa i ultradźwiękowa dotyczy narzędzi. Do dezynfekcji używa się specjalnej wanienki z przykrywką albo certyfikowanej myjki ultradźwiękowej. Dezynfekcja polega na moczeniu narzędzi w odpowiednim pojemniku lub na czyszczeniu i dezynfekowaniu ultradźwiękami. W jednym i drugim przypadku niszczone są zarazki i drobnoustroje. Czas procesu dezynfekcji uzależniony jest od parametrów i właściwości gotowego do użytku płynu lub koncentratu do rozcieńczania z wodą destylowaną. Na opakowaniu zwykle opisany jest czas i sposób sporządzania stężenia.


Dezynfekować należy wszystkie narzędzia do tego przeznaczone takie jak: nożyczki, pęsety, cążki, szczypce, frezy, kopytka, czy pilniki do tego przeznaczone.

Narzędzia po zabiegu należy namoczyć w wanience w płynie, następnie po takiej kąpieli umyć szczoteczką do tego przeznaczona pod bieżąca wodą usuwając zabrudzenia, następnie zanurzyć jeszcze na 10 min w destylowanej wodzie. Kolejnym krokiem jest osuszenie narzędzi. Możemy to zrobić pozostawiając je do samoistnego wysuszenia lub osuszamy je ręcznie za pomocą papierowego ręcznika.
 

Procesu dezynfekcji nie wolno przyspieszać skracając czas kąpieli. Nie wolno też przedłużać czasu dezynfekcji, gdyż szkodzi to narzędziom, szczególnie ostrzom.

 

Co to jest sterylizacja?
 

Czy wszystkie narzędzia można sterylizować? Otóż nie, nie wszystkie narzędzia nadają się do sterylizacji.
Sterylizujemy narzędzia, które mogły się lub zetknęły z krwią albo wydzieliną ropną podczas zabiegu. W salonie kosmetycznym jest wiele takich narzędzi: cążki, skalpele, frezy, dłuta, kopytka itp.

Sterylizacja odbywa się za pomocą gorącego powietrza lub pary (Autoklaw).


Warto wiedzieć, że w wysokich temperaturach niszczone są bakterie, które nie giną podczas dezynfekcji. Dlatego sterylizacja w autoklawie to jedna z bardziej niezbędnych metod zabijania drobnoustrojów. Sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem jest obecnie bardzo popularną i najbardziej bezpieczną metodą sterylizacji. Przy pomocy kondensacji wodnej pary na sterylizowanym ładunku uwalniania jest energia, jaka bez wątpliwości i skutecznie likwiduje mikroorganizmy, giną również chorobotwórcze drobnoustroje,  przetrwalniki grzybów albo wirusy hepatotropowe.

 

Autoklaw jako sprzęt, jest to drogie urządzenie, a w szczególności Autoklaw medyczny klasy B. Dlatego też nie każdy salon, gabinet, punkt kosmetyczny może sobie pozwolić na tego typu sprzęt na początku działalności.

Co można zrobić? Jak sobie poradzić?
Obecnie jest wiele punktów, które zajmują się sterylizacja narzędzi. Wystarczy wyszukać w necie. Można zapytać w najbliższym szpitalu lub u stomatologa.

Sterylizacja jest odpłatna, koniecznie należy wziąć rachunek aby mieć zabezpieczenie w razie kontroli, czy reklamacji klienta.

W każdym przypadku należy prowadzić kalendarz dezynfekcji, każdą partie narzędzi, które sterylizujemy należy wpisać pod konkretna datą, dokładnie opisać co i ile sztuk sterylizujemy.

 
Przed procesem sterylizacji narzędzi należy wykonać cały proces dezynfekcji narzędzi.

Po osuszeniu należy każde narzędzie włożyć w rękaw lub torebkę do sterylizacji, co zapewnia odpowiednią barierę antybakteryjną. Przed włożeniem do autoklawu należy wpisać datę na każdym instrumencie zapakowanym.

Proces sterylizacji w autoklawie trawa około 40 min.

Tak wyglądają produkty po sterylizacji w autoklawie!

 

Beuty 2020 warszawa

 

Nowe, nierdzewne instrumenty zawierają cząsteczki chromu co jest rzeczą naturalną. Przed pierwszym użyciem powinny być poddane dezynfekcji i sterylizacji.

Adres:

Happy & Beauty
Aleje Jerozolimskie 151 lokal U2 (I Pietro),
02-326 Warszawa
 

 

Godziny otwarcia

poniedziałek: 10:00 - 20:00
wtorek: 10:00 - 20:00
środa: 10:00 - 20:00
czwartek: 10:00 - 20:00
piątek: 10:00 - 20:00
sobota: 9:00 - 15:00

Rejestracja:

  +48 22 118 44 14

   +48 577 414 714

  salon@happy-beauty.pl

Dojazd:

Autobusy nr:

127, 158, 159

Parkowanie:

Parking przed budynkiem,
wjazd od ulicy Sękocińskiej.

Płatności:

Płatności można dokonywać:

gotówką, kartą płatniczą lub przelewem

Karta

 

Nasz numer konta to:

PKO BP SA

10 1020 1068 0000 1102 0318 9107

© 2020 Salon Urody & SPA Happy & Beauty - Manicure , Pedicure, Salon kosmetyczny, Medycyna estetyczna - Warszawa. Wszystkie prawa zastrzeżone.